DOLANY – W KRĘGU DZIĘKCZYNIENIA TRONEM
Dodane przez SYDNEI dnia Kwiecień 29 2011 10:04:29
Wspomnienie

DOLANY - W KRĘGU DZIĘKCZYNIENIA TRONEMAndrzej Bucki i Piotr Polak ( rodak z Dolan) wykonali meble dla Ojca Świętego z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i ofiarowali je Kalwaryjskiemu Sanktuarium. Podczas pobytu w bazylice na tronie, ustawionym w kaplicy Matki Boskiej Kalwaryjskiej, Jan Paweł II spędził długie chwile przed cudownym obrazem, odmawiając w ciszy i skupieniu brewiarz.(meble dla Ojca świętego Jana Pawła II)


Tron stylem nawiązuje do baroku. Całe oparcie stanowi herb, jaki przyjął Karol Wojtyła przyjmując sakrę biskupią w 1958 roku. Górę tronu wieńczy tiara papieska oraz przestrzenne klucze piotrowe. Po obydwu stronach tylnych nóg w ich górnych częściach znajdują się polskie orły, wzorowane na wawelskich, a w zakończeniach podłokietników herby Kalwarii.
Całe przedsięwzięcie zaczęło się jeszcze w roku 1997 , kiedy to Andrzej Bucki będąc na prywatnej audiencji u Ojca świętego wraz z Kalwaryjskimi pielgrzymami wręczył papieżowi zaproszenie na uroczystości 400-lecia Kalwarii w 2002 roku. Wtedy to Andrzej Bucki wykonał już gotowy projekt tronu w konwencji barokowej oraz stonowanej kolorystyce.


Projektem tym Andrzej Bucki zainteresował znanego w Kalwarii stolarza Piotra Polaka, z którym owocnie współpracował od wielu lat.( Piotr Polak, współwykonawca mebli dla Ojca świętego)

Prace ruszyły bardzo dynamicznie tak, że w pierwszej dekadzie czerwca tron Papieski był już gotowy, a komisja kontrolująca stan przygotowań do Wizyty Apostolskiej Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. Biskupa Pierro Mariniego zaakceptowała mebel, z małymi zmianami tapicerki z miodowej na niebieską.
Konwencja pozostałych mebli została określona przez tron, całość miała stanowić spójny stylistycznie komplet.
Andrzej Bucki ponadto zaprojektował specjalny klęcznik, taboret dla Kardynała Dziwisza, dwie ambonki, dwa stoły na szaty liturgiczne i podstawkę pod mszał które , wykonał Piotr Polak.
Komplet mebli stanowił dar Piotra Polaka i Andrzeja Buckiego dla Kalwaryjskiego klasztoru, który autorzy wykonali własnym kosztem i siłami.
Obecnie Tron Papieski znajduje się w kaplicy Matki Boskiej Kalwaryjskiej, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Tekst na podstawie:

"Obywatel Świata Obywatel Kalwarii Zebrzydowskiej"- wydanie pierwszeWięcej o Papieskim Tronie w DZIENNIKU POLSKIM z dnia 21 Sierpnia 2002 roku " Były Cztery Trony" --> Linkred. SYDNEI